Na luzie - Daj nura na Mazurach!

Daj nura na Mazurach!

Do niedawna nurkowanie kojarzyło się nam głównie z egzotycznymi wyjazdami do ciepłych krajów. Podwodne szaleństwa były identyfikowane przede wszystkim z odkrywaniem bajecznie kolorowej flory i fauny raf koralowych oraz zaginionych skarbów ciepłych mórz. W ostatnich latach Polacy dostrzegli jednak, że rodzime akweny również kryją swoje piękne tajemnice. Rozwój ruchu nurkowego można zaobserwować szczególnie na Mazurach.


Głazy, wraki, podwodne łąki – lepiej niż na rafie!
Mówi się, że mazurskie jeziora to dla nurków naprawdę wymagające i wciąż nie do końca odkryte tereny. Trudno wszak uznać to za wadę – tajemniczość i pewna mroczność ich głębin dodaje tylko uroku podwodnym eksploracjom. Ze względu na dużą przejrzystość za najlepsze do nurkowania uważa się jezioro Mamry. Przyciąga ona amatorów tego sportu głównie swoimi bujnymi podwodnymi łąkami usytuowanymi na głębokości od 3 do 6 m – podziwiane w słoneczny dzień olśniewają swoich gości niezwykle bogatą florą i fauną. Wody jeziora kryją też wrak statku Arabella. Zanurzony na głębokości 33 m jest on jednak atrakcją dla bardziej zaawansowanych.

Nurkowie cenią też sobie jezioro Hobsz. Niepozorny akwen w swoich głębinach ukrywa bowiem wyjątkowe okazy bursztynów. Niełatwo do nich dotrzeć, ale ci, którym się udało, uważają się za prawdziwych szczęściarzy. Nielubiane przez żeglarzy jezioro Dobskie, pełne podwodnych głazowisk, okazuje się rajem dla nurków. Ogromne kamienie oglądane z perspektywy nurka robią niezwykłe wrażenie.


Gdzie się uczyć?
Najbardziej zaawansowana infrastruktura i najlepiej rozwinięte technologie nurkowe ogniskują się w tej chwili w okolicach Giżycka. Prężnie działa tam bowiem Mazurskie Centrum Nurkowe im. Andrzeja Balona Tarasiewicza, będące bazą do podwodnych eksploracji jeziora Mamry. Pracownicy Centrum oferują szkolenia kursy i szkolenia o różnych stopniach zaawansowania. Posiadają także uprawnienia do wydawania stosownych certyfikatów, respektowanych na całym świecie.

Innym ważnym ośrodkiem mazurskiego nurkowania jest Olsztyn. Liczne szkolenia o różnych specjalizacjach prowadzi w tym mieście kilka szkół nurkowych, między innymi Mazury Diving czy Centrum Niezwykłych Nurkowań „Krokodyle”. Spędzenie wakacji w podwodnym świecie może naprawdę odmienić nasze spojrzenie na życie – czemu więc nie spróbować?

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.